Rusça Günlük Kelimeler

Cagridilokulu

Tamamen farklı bir alfabe kullanan Rus dili, bu nedenle zor bir dil olarak görülür. Ancak alfabenin öğrenilmesinin ardından Rusça günlük kelimeler çalışmaları yaparak zaman içerisinde kolay bir hal alacaktır. Kiril alfabesinde her harfin kendine özgü bir sesi bulunur. Bu harflerin okunuşunu öğrenmek dil eğitimlerinizde büyük avantaj sağlayacaktır. Duyarak öğrenme çok önemlidir.

Bu nedenle videolardan faydalanabilir, çevrimiçi uygulamalar kullanılabilir. Harfleri not almak çok daha kalıcı bir çalışma sağlar. Bildiğiniz Türkçe kelimeleri Kiril alfabesi ile nasıl seslendirildiğini öğrenmekte dil eğitiminde faydalı bir kullanım olacaktır.

İlginizi çekebilir: Evde Rusça Öğrenmek

Rusça Kelimeler ve Anlamları

Alfabe eğitiminin ardından isimler ve sıfatların öğrenilmesi ise pratik yapabilirsiniz. Temek isimler ve sıfatları öğrenmek kelime dağarcığınızda hatırlanması kolay kelimeler olarak daha iyi bir öğrenme sağlar. Kelimeleri çoğullaştırmayı öğrenmekte önemlidir. Rusça da bir isim çoğul ise sıfatta çoğul olmalıdır.

Kelimeleri öğrenirken cümleler içerisinde pratik yapmak konuşma alanında avantaj sağlayacaktır. Pratik için ilk planda Rusça günlük kelimeler öğrenerek başlamak kolay bir adım olacaktır. Basit kalıplar öğrenerek pratik anlamında kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Merhaba, günaydın, nasılsın, nerelisin, hoş geldin, tanıştığıma memnun oldum, adınız nedir, benim adım.., iyiyim, teşekkür ederim gibi kalıplar her dil eğitiminin ilk aşamasında öğrenilen basit kalıplardır. Pratik alanında yabancı arkadaşlar edinebilir, bu şekilde hem telaffuz anlamında kendinizi geliştirebilir hem de öğrendiğiniz kelimelerin daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Rusça Kelime Ezberleme

Yabancı dil eğitimlerinde kelime ezberi çok önemlidir. Hatta dili öğrenmede en temel kısımdır. Kelime ezberi yaparken en çok kullanılan ve faydalı olan teknik kelimeleri gruplandırarak öğrenmek olacaktır. Bu şekilde aynı grup içerisindeki diğer kelimeleri öğrenmek çok daha kolay olacaktır.

Bunlar arasında Rusça günlük kelimeler gibi sayılar, renkler, meslekler, aile adları gibi kelime grupları da yer alır. Temel cümleleri bir araya getirmek için fiil ezberlemekte çok önemlidir. Fikirlerinizi ve düşüncelerinizi ifade etmek açısından her zaman için daha fazla fiil gerekli olacaktır.

Bu nedenle kelime ezberi yaparken fiilleri de unutmamak gereklidir. Fiil öğrenirken geçmiş ve gelecek fiil çekimlerini öğrenmek dili doğru kullanmak adına çok önemlidir. Bu çekimler sanıldığı kadar zor değildir. Hatta şimdiki zamandan bile daha kolay olan geçmiş ve gelecek fiil çekimleri, pratik anlamında çok önemli avantajlar sağlayacaktır.

Her zaman için ise en basit kalıplardan ezberleyerek başlanır. İlk öğrenilmesi gereken Rusça günlük kelimeler arasında en çok kullanılan kalıplar tercih edilebilir. Bunları şu şekilde okunuşları ve anlamları ile birlikte sıralayabiliriz:

  • Evet kelimesinin yazılışı “Да” olurken okunuşu ( da ) olmaktadır.
  • Hayır kelimesinin yazılışı “Нет” olurken okunuşu ( niet ) olmaktadır.
  • İyi ve güzel kelimelerinin karşılığı “Хорошо” olurken okunuşu ( haraşo ) olmaktadır.
  • Merhaba kelimesinin yazılışı “Здравствуйте” olurken okunuşu ( zdravstvuyte ) olmaktadır.
  • Günaydın kelimesinin yazılışı “Доброе утро” olurken okunuşu ( dobrae utra) olmaktadır.
  • İyi günler kelimesinin yazılışı “ Добрый день” olurken okunuşu ( dobrıy den’) olmaktadır.
  • İyi akşamlar kelimesinin yazılışı “ Добрый вечер” olurken okunuşu ( dobrıy veçır) olmaktadır.
  • Görüşmek üzere kelimesinin yazılışı “До свидания!” olurken okunuşu (da svidaniya ) olmaktadır.
  • Özür dilerim kelimesinin yazılış “ Извините” olurken okunuşu ( izvinite ) olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Rusça Öğrenmek Zor Mu

Call Now Button