Rusça Güzel Kelimeler

Cagridilokulu

Slav dilleri grubunda bulunan Rusçaya ait en önemli özellik kelime vurgusu yapılırken genel geçer bir kural bulunmaz. Rusça eğitimlerinde kelimelerin telaffuzunun öğrenilmesi kadar vurgusunun da öğrenilmesi dili doğru kullanma adına çok önemlidir. Kiril alfabesinin kullanıldığı bu dilde toplamda 33 harf bulunuyor. İnternet üzerinden araştırmalar yaparken ya da iletişim kurarken Rusça güzel kelimeler ve anlamlı içerikler kullanarak istediğiniz alanda kendinizi daha pozitif bir şekilde ifade edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rusça Günlük Kelimeler

Rusça İltifatlar

Okuma yönünden oldukça kolay olan Rusça karmaşık bir dilbilgisi yapısına sahiptir. Bu nedenle öğrenme aşamasında bireyler zorluklar yaşayabilir. Dil öğrenme aşamasında ya da sosyal medya üzerinden anlamlı paylaşımlar yaparken Rusça güzel kelimeler ile oluşturulmuş cümlelerden alıntılar yapabilirsiniz. Bunlar arasından birkaç cümleyi şu şekilde sıralayabiliriz:

 • “Верность – тяжелое бремя, которое не каждый может нести” ( Vefa herkesin taşımayacağı ağır bir yüktür)
 • “Учитесь прощать, никто не идеален! ” ( Hiç kimsenin mükemmel olmadığını unutmayın ve bağışlamayı mutlaka öğrenin!)
 • “Bолк никогда не брoсит свою любимую волчицу, рaди доступной cобаки. ” ( Kurt ucuz bir köpek için sevdiğini bırakmaz.

Rusça İltifatlar Okunuşu

Telaffuz yönünden oldukça kolay bir dil olan Rusçada çekimler ve sapmalar çok fazla bulunur. İsimler tekil ve çoğul dışında 12 ayrı şekilde kullanılır. Bu nedenle çevirilerde kelime kelime çeviriler yapmak doğru sonuçlar vermeyecektir. Bu nedenle aklınıza gelen cümleleri çeviri yapmaya çalışmak yerine Rusça güzel kelimeler kullanmak için hazır kalıplardan faydalanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz hazır kalıplardan bazıları şu şekildedir:

 • Ya tebya lublu ( seni seviyorum, anlamında kullanılan bir kalıptır.)
 • Tı oçin krasivaya.( Cümleler arasında “ çok güzelsin” şeklinde geçirebileceğiniz bir iltifat olarak kullanılabilir.)
 • Tı vayi glaza krasivıye.( çok güzel gözlerin var, şeklinde tercüme edilebilir.)
 • Atibe dumayum. ( Her zaman seni düşünüyorum, anlamı ile kullanılabilir.)
 • Ya skuchAyu po tebE ( Seni çok özledim olarak tercüme edilir.)
 • O svoyEy lyubvI yA gotOv slagAt’ legEndy ( Aşk hakkında efsanelere yazmak için ben hazırım, şeklinde kullanılabilir.)
 • ti takaya neobichnaya ( Sen çok farklı birisin, olarak kullanılabilen bir iltifattır.)

Rusça Aşk Sözleri ve Anlamları

Rusçada kelime sıralaması belirli bir kurala bağlı değildir. Esnek bir şekilde kelimelerle cümleler oluşturulabilir. Ayrıca dil içerisinde hiçbir kurala bağlı olmayan binlerce karakter bulunur. Bunları öğrenmenin tek yolu ise ezber yapmaktır. Farklı sosyal platformlarda kendinizi ifade etmek, mesaj atmak ya da paylaşımlar yapmak için kullanabileceğiniz Rusça güzel kelimeler arasında bazı örnekler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yazılışı “Любоbь hаbеkn b сердце mоёm” olan sözün okunuşu “LyubOv’ navEki v sErtse moyOm” anlamı “ Seni sonsuza dek sevecek bir kalbim var” olacaktır.
 • Yazılışı “Мhе tаk хорошо с tобою” olan sözün okunuşu “mne tak kharasho stoboy” anlamı “ senin yanında olmak bana iyi hissettiriyor”
 • Yazılışları “ Воt mоё сердце. Оhо полhо любbn” olan sözün okunuşu “Vot moe serce. Ono polno lubvi” anlamı ise “ Kalbim senin için burada ve aşkla dolu”
 • Yazılışı “Поmhn, r bсегда рrдоm” olan sözün okunuşu “ POmni, ya vsеgdA ryAdom” anlamı ise “ her zaman yanında olduğumu unutma”
 • Yazılış ve okunuş bakımından çok fazla olan Rusçada kalıp cümleler ile sosyal medya da kendinizi rahatça ifade edebilecek paylaşımlar bulabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta, yazılışı Kiril alfabesi ile olan bu cümlelerde karakterlerin yanlış yazılmamasıdır.

İlginizi çekebilir: Rusça Günlük Konuşmalar ve Okunuşları

Call Now Button